#ZSO4_w_Gdańsku. Międzynarodowe spotkanie młodzieży „Polska-Niemcy – co nas łączy?”

W dniach 19-22 marca 2024 r. szesnastoosobowa grupa młodzieży z naszego liceum pod opieką p. Anny Pikulskiej-Stępień i p. Ewy Cichońskiej brała udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży „Polska-Niemcy – co nas łączy?”. Codziennie na naszym profilu na Facebooku ukazywały się relacje z pobytu w Gdańsku. Oto one: 

Dzień 1.
19 marca, we wtorek, rozpoczęliśmy polsko-niemieckie spotkanie młodzieży w Gdańsku. Szesnastu licealistów z naszej szkoły z klas I i II wraz z rówieśnikami z Obernhausen w Niemczech realizuje projekt historyczno-językowy skupiony wokół zagadnień z historii najnowszej.

Gdansk1.2

Pierwszy dzień naszego pobytu poświęciliśmy głównie na zapoznawanie się z grupą niemiecką. Integracja przebiegała zadziwiająco szybko i sprawnie, co ułatwiły moderowane gry, zabawy i rozmowy na zaproponowane tematy. Różnorodne aktywności okraszone śmiesznymi sytuacjami szybko otworzyły uczestników obu krajów na siebie, swoje zainteresowania i pobudziły do proponowania kolejnych wspólnych działań.

Gdansk1.5

Gdansk1.8

W trakcie panelu warsztatowego młodzież wypowiadała się w języku niemieckim i angielskim na temat swoich oczekiwań i nadziei związanych z projektem, a następnie także o tym, co nas jako Polaków i Niemców łączy. Wśród wielu odpowiedzi powtarzała się m.in. wspólna trudna historia.

Gdansk1.9

Tuż po kolacji obie grupy spontanicznie rozpoczęły karaoke. Przy dźwiękach międzynarodowych hitów uczestnicy spotkania bawili się, wspólnie śpiewając i tańcząc. Jeszcze tego wieczoru grupy wyszły na krótki spacer w pobliżu naszego ośrodka.

Wieczór zakończyliśmy pogadanką historyczną przeprowadzoną przez p. Annę Pikulską-Stępień na temat powstania Solidarności. Ta powtórka z historii wprowadziła nas m.in. w przewidziane na jutro spotkanie z gościem specjalnym – świadkiem historii i działaczem solidarnościowym, panem Bogdanem Żurkiem.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Dzień 2.
Środowy poranek rozpoczęliśmy tradycyjnie rozgrzewką w formie warsztatów językowych i zabaw integracyjnych. Zaproponowane zabawy i gry słowne szybko nastroiły młodzież niemiecką i polską do efektywnego działania w dalszych częściach dnia oraz przy okazji przyniosły sporą dawkę śmiechu.

Gdansk2.1

Po śniadaniu uczestnicy dobrani w mieszane polsko-niemieckie grupki wyruszyli na gdańską starówkę zaopatrzeni w pakiet zadań do wykonania. W ciągu dwóch godzin musieli odwiedzić różne ciekawe miejsca związane z historią, a nierzadko także rozwikłać pewne zagadkowe treści utrwalone w architekturze wybranych kamienic czy kościołów, pokonując przy tym bariery językowe w grupie. Okazało się, że wszystkie zespoły wykonały swoje zadania wzorowo, a bariery językowe praktycznie nie istnieją!

Gdansk2.9

Gdansk2.6

Gdansk2.8

Po pysznym obiedzie wyszliśmy pograć w kręgle. Grupy w mieszanych składach polsko-niemieckich tym razem spędziły czas na świetnej zabawie i sportowej rywalizacji w wyjątkowym klimacie podziemnej kręgielni.

Gdansk2.14

Gdansk2.17

Popołudnie spędziliśmy z wyjątkowym gościem, p. Bogdanem Żurkiem, który przyjechał do nas z Sopotu. W latach 70. i 80. był on mistrzem produkcji w Stoczni Gdańskiej, uczestnikiem wielu strajków, członkiem Komitetu Założycielskiego „Solidarności”, Komitetu Obrony Więzionych i Represjonowanych za Przekonania. W latach 1981-82 internowany w Opolu i Nysie, następnie współpracownik Radia Wolna Europa, autor tekstów w emigracyjnej prasie, założyciel wielu organizacji i zrzeszeń polsko-niemieckich w Monachium, odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mieliśmy możliwość najpierw posłuchać wykładu dotyczącego roli Solidarności w procesie demontażu systemu komunistycznego w Polsce, okoliczności prowadzonych w Stoczni strajków, a następnie zadać naszemu świadkowi historii pytania. Pośród pytań pojawiły się – zarówno ze strony młodzieży polskiej, jak i niemieckiej – także głosy podziękowania za to, co zrobił pan Żurek w latach swojej młodości, za jego wybory, gotowość do poświęcenia, nieraz zniesienia twardych konsekwencji tych niełatwych decyzji, bo dzięki ludziom takim jak on mamy dziś wolną Polskę, a Niemcy nie są już podzielone. Rozmowy w kuluarach i przy kolacji trwały do wieczora.

Gdansk2.18

Gdansk2.20

Po wypełnionym wrażeniami dniu młodzież niemiecka i polska wybrała się na wieczorny spacer po mieście.

Gdansk2.19

Po powrocie już w naszym polskim składzie spotkaliśmy się jeszcze na podsumowanie dnia i krótkie omówienie tematów poruszonych w czasie spotkania i przewidzianych na kolejny dzień: transformacji ustrojowej w Polsce (p. Anna Pikulska-Stępień) oraz upadku muru berlińskiego (p. Ewa Cichońska).

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Dzień 3.
Trzeci dzień naszego międzynarodowego projektu rozpoczęliśmy śniadaniem i energetyzującą rozgrzewką w postaci serii zabaw integracyjno-językowych.

Gdansk3.2

Czas dopołudniowy spędziliśmy w Europejskim Centrum Solidarności, najważniejszym miejscu przewidzianym na ten dzień. Misją tej instytucji jest propagowanie ideałów ruchu Solidarności – czyli demokracji, społeczeństwa otwartego i solidarnego oraz kultury dialogu. W przestrzeni rozległej, dwupoziomowej i bardzo nowoczesnej wystawy zarówno młodzież polska, jak i niemiecka odkrywała wartość doświadczenia Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, a zarazem największego polskiego sukcesu obywatelskiego.

Gdansk3.4

Gdansk3.14

Gdansk3.15

Gdansk3.19

Mieliśmy okazję wejść także do Sali BHP – zabytkowego budynku na terenie Stoczni Gdańskiej, miejsca związanego z najważniejszymi decyzjami i wydarzeniami takimi jak podpisanie słynnych porozumień sierpniowych z 1980 roku.

Gdansk3.5

Gdansk3.6

W sklepiku będącym częścią budynku Sali BHP większość uczestników projektu zapewniła sobie swego rodzaju „powrót do przeszłości”, kupując oranżadę butelkowaną i etykietowaną na sposób identyczny jak w PRL.

Po obiedzie pojechaliśmy do Sopotu, by mimo mżawki zobaczyć morze, pospacerować po plaży i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowym zadaniem przewidzianym na ten czas w polsko-niemieckich grupach było zrobienie kilku ciekawych zdjęć otoczenia sopockiego molo.

Gdansk3.21

Gdansk3.1

Po powrocie, na zakończenie dnia, każdy z uczestników dostał od koordynatorów projektu kieszonkowe z przeznaczeniem na kolację w międzynarodowym gronie.

Gdansk3.22

Młodzież z obu krajów jest od pierwszego dnia tak wzorowo zintegrowana, że już teraz coraz mocniej odczuwamy żal z powodu kończącego się projektu w Gdańsku. Zaczynamy za to snuć wspólne plany na przyszłość co do dalszej współpracy partnerskiej.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.

Dzień 4.
Ostatni dzień naszego międzynarodowego spotkania młodzieży pt. „Polska-Niemcy – co nas łączy?” poświęcony był trudnemu tematowi II wojny światowej.

Gdansk4.1

Po śniadaniu obie grupy – polska i niemiecka – wyruszyły wraz z osobnymi przewodnikami do Muzeum II Wojny Światowej. Na rozległej wystawie stałej, zbudowanej na bazie źródeł historycznych i oryginalnych eksponatów, dotykaliśmy problemów takich jak geneza totalitaryzmów, nazizm, działania wojenne w latach 1937-1945 w różnych zakątkach świata, zbrodnie wojenne, Shoah (Holokaust), opór wobec okupanta (polskie państwo podziemne, sabotaż, satyra wojenna), życie codzienne w czasie wojny i wiele innych. Obie grupy, choć zwiedzały wystawę osobno, przeżyły wizytę w Muzeum bardzo głęboko. Młodzież dzieliła się swoimi refleksjami w drodze powrotnej do ośrodka oraz w czasie rozmów przy wspólnym obiedzie.

Gdansk4.3

Gdansk4.4

Gdansk4.13

Gdansk4.19

Wczesnym popołudniem przyszedł czas podziękowań, wymiany prezentów, numerów kontaktowych i pożegnań. Rozstanie okazało się trudne dla obu stron, nierzadko pojawiały się łzy wzruszenia, które potwierdzały, że zawiązane w czasie spotkania w Gdańsku polsko-niemieckie relacje stały się dla wielu bardzo ważne.

Gdansk4.20

Gdansk4.22

Drugi wyjazd studyjny z historii najnowszej dla uczniów VII LO uważamy za w pełni udany, a nowe kontakty być może zaowocują kolejnymi wspólnymi projektami.

Koordynatorką wyjazdu z ramienia ZSO 4 była pani Anna Pikulska-Stępień, a pani Ewa Cichońska – jako drugi opiekun – służyła dodatkową pomocą językową. Porjekt został dofinansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.