Wykład „Jak sobie pomóc z trudnościami w nauce? Potęga motywacji kontra systematyczność w nauce”
12 czerwca uczniowie klasy IIB naszego liceum uczestniczyli w wykładzie online prowadzonym przez panią Natalię Starzyńską, wykładowczynię Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.
Uczniowie dowiedzieli się, jak się uczyć - najlepiej szybko, efektywnie i z przyjemnością - oraz co jest kluczem do dobrej motywacji. Wszystkie praktyczne wskazówki będą mogli zastosować już po wakacjach.
Nie takie wredne dziewczyny... ;)
W sobotni wieczór, 14 czerwca br., odbyła się premiera kolejnego musicalu gliwickiego Studia Aktorskiego Teatru „Wit-Wit”, pt. „Mean Girls”. Patronat nad spektaklem objęła Katarzyna Kuczyńska-Budka prezydentka Gliwic, która również wzięła udział w pokazie.
Wspominamy o tym, ponieważ jesteśmy bardzo dumni z tego, że w obsadzie znaleźli się także nasi licealiści: Pola Dapa z kl. IIIA (w roli Gretchen), Patrycja Piech, również z kl. IIIA (jako pani George, mama Reginy) oraz Mikołaj Ciapa z kl. IA (Shane).
„Mean Girls” („Wredne dziewczyny”) to znana z wystawianego m.in. na Broadwayu musicalu historia nastoletniej Cady, która po wieloletnim pobycie w Afryce przeprowadza się do USA i trafia do bardzo specyficznego liceum, zdominowanego przez tytułowe wredne dziewczyny. Roztańczona i rozśpiewana wersja teatru „Wit-Wit” porwała wszystkich widzów, czego dowodem były gromkie brawa na zakończenie występu.
Ten wspaniały pokaz umiejętności naszych uczniów miały okazję obejrzeć panie Alicja Ciura (wychowawczyni kl. IIIA) i Magdalena Zawadzka (nauczycielka religii), a także Adrian, kolega z klasy Poli i Patrycji
Mamy laureatkę wojewódzkiego konkursu „Grudzień 1981, Wujek – Pamiętamy” oraz tytuł „Aktywna szkoła”
11 czerwca w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach odbyła się uroczysta gala rozdania nagród laureatom nagrodzonym w wojewódzkim konkursie „Grudzień 1981, Wujek – Pamiętamy. 4 kartki z kalendarza – 13, 14, 15, 16 grudnia 1981”.
Konkurs w ramach projektu został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty w Katowicach i ŚCWiS we współpracy z X Liceum Ogólnokształcącym im. I. J. Paderewskiego Akademickim w Katowicach.
W kategorii prac pisemnych: „Śledztwo dziennikarskie – reportaż. Wydarzenia 1981 r. w kopalni Wujek w kontekście historycznym i politycznym” miejsce I zajęła uczennica klasy IA – Eleonora Kijas. Opiekunem merytorycznym była p. Anna Pikulska-Stępień, nauczycielka historii.
Zebranych na gali przywitali dyrektor ŚCWiS p. Robert Ciupa i Śląska Kurator Oświaty p. Aleksandra Dyla, którzy następnie wręczyli dyplomy nagrodzonym autorom wraz z ich opiekunami merytorycznymi.
Wyróżnione zostały także placówki szkolne, które zgłosiły prace w każdej kategorii konkursowej oraz regularnie organizują wycieczki dydaktyczne dla swoich uczniów na wystawę poświęconą pacyfikacji. Tytuł i dyplom dla szkoły odebrała p. dyrektor Joanna Grzybowska.
Warto wspomnieć, że naszą szkołę reprezentowała w kategorii plastycznej także uczennica klasy IIE Wiktoria Wojtkiewicz, która – choć nie została wyróżniona – to swoim udziałem przyczyniła się do zdobycia tytułu „Aktywna Szkoła” dla naszej placówki.
Uroczystość wręczenia nagród zwieńczył występ młodzieży z X Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, która przedstawiła program artystyczny łączący recytację i utwory muzyczne na kanwie twórczości Feliksa Netza.
Gratulujemy Eleonorze sukcesu!
Szczegółowe wyniki konkursu znajdziecie na stronach ŚCWiS oraz Kuratorium.
Sukces Julii w ogólnopolskim konkursie historycznym
Julia Żurawka, uczennica klasy IID, uzyskała tytuł finalistki IV edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego pt. „Polska-Węgry. Historia Przyjaźni” dla szkół ponadpodstawowych.
Konkurs ten jest organizowany zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech, a jego inicjatorem i organizatorem jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w Warszawie.
Celem inicjatywy jest podkreślenie i uhonorowanie przyjaźni pomiędzy dwoma europejskimi narodami, których relacja została zapoczątkowana już w czasach św. Stefana oraz Mieszka I.
W tegorocznej edycji do testów w I etapie szkolnym przystąpiło niemal 1100 uczniów z całego kraju. Zadania obejmowały różne aspekty polsko-węgierskich relacji i bazowały na treściach 16 monografii naukowych wymaganych do konkursu. Nasza uczennica awansowała do etapu III – centralnego – i uzyskała tytuł finalistki, co oznacza, że znalazła się w gronie 90 wyróżnionych osób.
Gratulujemy Julii rozległej wiedzy historycznej w tej specjalistycznej tematyce. Opiekunem merytorycznym była p. Anna Pikulska-Stępień.
Bradel in Travel znowu w ZSO 4
W naszej szkole mieliśmy wyjątkową okazję gościć Michała Bradela – podróżnika, który pieszo przemierzył Alpy oraz okrążył Bałtyk. To spotkanie było dla nas tym bardziej szczególne, że pan Michał jest absolwentem naszego gimnazjum i liceum.
Podczas swojej prezentacji opowiedział o trudnościach, jakie napotkał w trakcie wypraw, o pięknie natury, które miał okazję podziwiać, oraz o tym, jak ważna jest pasja i determinacja w dążeniu do celu. Jego opowieści, zdjęcia i doświadczenia zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Cieszymy się, że mogliśmy poznać kogoś, kto nie tylko realizuje niezwykłe marzenia, ale też wyrósł z tych samych szkolnych murów co my. Dziękujemy za inspirującą wizytę i życzymy kolejnych niesamowitych przygód!
Historie swoich wypraw Michał Bradel opisuje na blogu Bradel in Travel, do którego lektury serdecznie zachęcamy.
I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego „DACHL-Lapbook”!
Sukcesy Basi i Zuzanny to nie koniec dobrej passy uczennic klasy IIIA. Z ogromną radością informujemy, że Nikola Pilszek z tej właśnie klasy zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego „DACHL-Lapbook” za kreatywną pracę o Szwajcarii!
Lapbook Nikoli zachwycił jury oryginalnością, estetyką oraz bogactwem informacji o kraju alpejskich szczytów, czekolady i zegarków. Na pracę konkursową składały się artystyczny lapbook z ruchomymi elementami, film nagrany w języku niemieckim oraz najtrudniejsze wyzwanie – prezentacja ustna przed jury i publicznością.
Dodajmy, że nie jest to pierwszy sukces Nikoli w zmaganiach związanych z językiem niemieckim. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkolnym zwyciężyła ona w ogólnopolskim konkursie „Mój ulubiony sport po niemiecku”.
Gratulujemy Nikoli serdecznie i życzymy kolejnych językowych (i nie tylko!) sukcesów! Jesteśmy dumni, że mamy w naszej szkole tak utalentowanych uczniów!
Opiekunką Nikoli jest pani Ewa Cichońska.
Mamy laureatkę!
Z ogromną radością informujemy, że Barbara Zub z klasy IIIA została laureatką ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego FOX, organizowanego pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego!
W tym samym konkursie wyróżnienie zdobyła również Zuzanna Świdzińska, także z klasy IIIA!
Obie uczennice do konkursu przygotował nauczyciel języka angielskiego, pan Szymon Fijałkowski.
Gratulujemy Basi i Zuzannie znakomitych wyników oraz życzymy kolejnych sukcesów!
🎓 EMT-Systems wspiera młodzież VII LO
Z radością informujemy, że na początku czerwca Mikołaj Miczka, uczeń klasy IIID, ukończył trzydniowy kurs pt. „Druk 3D w technologii FDM – poziom1”, zorganizowany przez EMT-Systems – Centrum Szkoleń Inżynierskich w Gliwicach.
Co istotne, Mikołaj jest kolejnym uczniem naszej szkoły, który dzięki EMT-Systems miał możliwość uczestniczenia w profesjonalnym szkoleniu technologicznym. Kurs został mu przyznany w ramach stypendium naukowego.
Dziękujemy EMT-Systems za nieustanne wspieranie rozwoju młodzieży i otwieranie przed uczniami drzwi do świata nowoczesnych technologii. Państwa wsparcie ma realny wpływ na przyszłość młodych ludzi!
#Druk3D #EMTSYSTEMS #RozwijamyTalenty #StypendiumNaukowe #NoweTechnologie #Gliwice #SzkołaZPasją
Intertekstualność w wykonaniu Wiktorii
Wiktoria Wojtkiewicz z klasy IIE LO została dostrzeżona w ogólnopolskim konkursie „Obraz a słowo” skierowanym do młodzieży uczącej się w szkołach średnich.
Zadanie polegało na opisaniu w dowolnej formie literackiej zaproponowanego dzieła sztuki znajdującego się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Tegoroczny temat stanowił obraz Witolda Pruszkowskiego „Krajobraz księżycowy”. Forma pracy łączyć miała zarówno walory literackie, jak i kompletny opis wszystkich elementów dzieła malarskiego. Kwestię wyboru formy literackiej i metody opisu pozostawiono autorom.
Jurorzy konkursu oceniali warsztat pisarski uczestników, umiejętność łączenia przez nich faktów, wyciągania wniosków, kreatywność i zdolność przekonywania do własnego zdania. To jeden z tych projektów, które pobudzają wyobraźnię młodych ludzi, pozwalają im patrzeć szerzej i wyjść poza schematy.
Dla wielu osób udział w konkursie „Obraz a słowo…” jest cennym doświadczeniem. Rangę i wysoki poziom konkursu podkreśla to, że od kilku lat odbywa się on pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, jest polecany przez kuratoria oświaty i szkoły w całej Polsce.
Wiktorio, życzymy kolejnych sukcesów!👍
📌 WYBITNOŚĆ TO KWESTIA WYBORU – finałowy akcent wyjątkowego cyklu spotkań w VII LO!
Za nami ostatnie inspirujące spotkanie w ramach całorocznego cyklu „Wybitność to kwestia wyboru”, realizowanego i koordynowanego przez Mikołaja Miczkę – Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego i Radnego Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice.
Celem cyklu było pokazanie młodzieży naszej szkoły, że sukces, spełnienie i wartościowe życie to nie kwestia przypadku – to świadomy wybór, który każdy może podjąć, kierując się doświadczeniem i mądrością inspirujących autorytetów.
🎙 Gościem ostatniego spotkania był Grzegorz Romanow – ceniony psychoterapeuta i ekspert w pracy z młodzieżą, który poprowadził zajęcia pt. „Życie pełne życia”. Spotkanie miało charakter praktyczny, zawierający interakcję i współpracę z uczniami, dzięki czemu młodzież miała okazję nie tylko słuchać rozmowy o wyzwaniach dorosłości, ale też aktywnie w niej uczestniczyć. Tematy takie jak odporność psychiczna, samodzielność i odpowiedzialność zostały przedstawione w przystępny i inspirujący sposób.
Nie zabrakło również indywidualnych rozmów – po spotkaniu pan Grzegorz długo rozmawiał z uczniami, którzy licznie ustawili się w kolejce, by zadać pytanie, porozmawiać czy podziękować za spotkanie. 💬
Obecność Zastępcy Prezydenta Miasta Gliwice – pana Łukasza Gorczyńskiego – oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Dzieci i Młodzieży – pani Kingi Kamińskiej – była dla nas zaszczytem i podkreśliła wagę oraz rangę tego projektu. Pan Prezydent zabrał głos, dzieląc się krótką historią ze swojego życia, a także wyraził podziw i gratulacje dla Mikołaja Miczki za ogrom pracy włożonej w organizację całego cyklu.
📚 Spotkanie zostało niezwykle ciepło przyjęte nie tylko przez młodzież, ale także przez grono pedagogiczne i dyrekcję szkoły. Dziękujemy za zaangażowanie i obecność!
Przypomnijmy, że ciągu roku w ramach tego projektu mieliśmy zaszczyt gościć m.in.:
✅ Juana Zumetę – mistrza świata w street liftingu i trenera mentalnego,
✅ Krzysztofa Drabika – zwycięzcę programu „Mam talent”,
✅ Dawida Piątkowskiego – psychologa i eksperta rozwoju osobistego,
✅ Ireneusza Krosnego – mistrza pantomimy i komunikacji niewerbalnej.
Ale… to jeszcze nie koniec! Na podsumowanie całego cyklu spojrzymy szerzej w osobnym, specjalnie temu poświęconym poście – będzie się działo! 😉
💡 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność, otwartość i ciekawość świata – bo WYBITNOŚĆ to rzeczywiście kwestia wyboru!
📸 Fotorelację przygotowała Dalia Ptak z klasy IIIC.
#WybitnośćToKwestiaWyboru #VIIloGliwice #MłodzieżZPotencjałem #GrzegorzRomanow #Gliwice #SamorządUczniowski #MikołajMiczka #Motywacja #WybórMaZnaczenie #EdukacjaZPasją #MłodzieżMaGłos #Inspiracja #LiderzyJutra