Spotkanie młodzieży VII LO z dr Anną Gembalską-Kwiecień
Nasza szkoła często gości w swoich progach niezwykłych ludzi. Tym razem naszym gościem była pani dr Anna Gembalska-Kwiecień z Katedry Ekonomii i Informatyki Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.

Dzięki spotkaniu młodzież naszego liceum mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną wydziału, a także poznać zainteresowania badawcze naszego gościa.
Na kajakach
16 czerwca uczniowie klasy IA uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Ruda.






Wydarzenie było doskonałą okazją do aktywnego wypoczynku, integracji oraz podziwiania piękna przyrody. Po zakończeniu spływu wszyscy spotkali się przy ognisku, gdzie piekli kiełbaski i wspólnie spędzali czas w miłej atmosferze. ![]()



Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Roztańczeni licealiści
14 czerwca w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach odbyła się premiera musicalu „Footloose” w wykonaniu młodych artystów ze Studia Aktorskiego Teatru „Wit-Wit”. Już następnego dnia na spektakl wybrali się nasi licealiści. ![]()


Wyjście to nie tylko dostarczyło im rozrywki w trudnym czasie wystawiania ocen, ale też wpisało się w program COOLtura – element ścieżki kulturowej realizowanej w wybranych klasach.
Przede wszystkim jednak uczniowie mieli okazję podziwiać na scenie swoich szkolnych kolegów. W rolę Wendy Jo wcieliła się bowiem tegoroczna maturzystka, Pola Dapa z klasy IVA, a jako Willard Hewitt wystąpił Mikołaj Ciapa z klasy IIA. Zobaczyliśmy także Wiktorię Yerginyan z klasy IIIA, która gra Urleen lub jedną z mieszkanek Bomont. Ich występ był niezapomnianym przeżyciem.

Pola, Wiktoria i Mikołaj udowadniają, że młodzi ludzie potrafią czerpać ogromną radość z teatru i sztuki, a także dzielić się nią z innymi.![]()


Serdecznie gratulujemy im udanego spektaklu i życzymy kolejnych wspaniałych ról oraz niegasnącej pasji. ![]()
Przedwakacyjny kiermasz ofert pracy w naszej szkole!
Drodzy Licealiści!
Dnia 19 czerwca (piątek) od godz. 9.40 do 12.45 w naszej szkole odbędzie się przedwakacyjny kiermasz ofert pracy.
Stanowisko będzie znajdowało się w atrium szkolnym i będzie można z niego korzystać tylko podczas przerw lekcyjnych.
Aktualne oferty pracy adresowane będą do uczniów liceum, którzy w okresie wakacji poszukują zatrudnienia krótkoterminowego.

Warunkiem podjęcia pracy jest wiek 15 lat i wypełnienie ankiety (karty) celem rejestracji. W przypadku uczniów niepełnoletnich wymagana będzie też zgoda rodzica/prawnego opiekuna. Dla uczniów pełnoletnich oferty pracy mogą być udostępnione tego dnia przez przedstawicieli Młodzieżowego Centrum Kariery w Zabrzu oraz Punktu Pośrednictwa Pracy w Gliwicach.
Punkty Pośrednictwa Pracy (OHP) i organizatorzy nie pobierają żadnych opłat!
Wyniki konkursu „Book mood – uchwyć klimat książki”

Znamy wyniki konkursu „Book mood – uchwyć klimat książki” organizowanego przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Gratulujemy!
Pienińska wyprawa
W zeszłym tygodniu (2 i 3 czerwca) klasa IC LO, pod opieką pani Małgorzaty Kogut i wychowawczyni pani Elżbiety Piotrowskiej, spędziła wspaniały czas w Pieninach. Spacerując po Koronie Zapory, uczniowie podziwiali malownicze widoki Jeziora Czorsztyńskiego oraz zamku w Niedzicy.

Głównym punktem wycieczki był rafting Dunajcem. Wspólna zabawa i dreszczyk emocji na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników. Wieczorne ognisko oraz gry na boiskach, spędzone w miłej atmosferze, zakończyły dzień pierwszy.

Po wspólnym śniadaniu rozpoczęła się wędrówka po Wąwozie Homole, zakończona na polanie z oryginalną formacją skalną Kamiennej Księgi. Następnie odbył się spacer po uzdrowiskowej miejscowości Szczawnica. Piękna pogoda pozwoliła na wjazd kolejką linową na Palenicę i skorzystanie z kolejnej atrakcji – toru saneczkowego.
Młodzież odpoczęła od szkolnej gonitwy, poznała piękne miejsca i ich historię. Bogactwo kulturowe oraz urokliwy krajobraz tego regionu, oddalonego zaledwie o kilka godzin drogi od Gliwic, zachwyciły młodzież. Znakomity mikroklimat doskonale wpłynął na atmosferę wycieczki, a klasa IC planuje już kolejne wyjazdy.
Nagroda za udział w projekcie „Deutsch – deine Zukunft und Erfolg”
Uczniowie klasy IC, dzięki udziałowi w projekcie „Deutsch – deine Zukunft und Erfolg”, mieli okazję odwiedzić Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Otwarcie ogródka!
W Dniu Dziecka nastąpiło otwarcie ogródka, naszego nowego miejsca relaksu. ![]()
![]()
![]()
⚘️


Zdjęcie: UM Gliwice
Inicjatywa powstała dzięki Szkolnemu Budżetowi Obywatelskiemu.
O tym wydarzeniu możecie przeczytać także na oficjalnej stronie Miasta Gliwice:


Kliknij, aby na naszym profilu na Facebooku zobaczyć FILM z tego wydarzenia.
Kawiarnie, kawiarenki, cukiernie
Klasa IA, wzorem swoich starszych kolegów, wybrała się 29 maja do gliwickiej Willi Caro na spotkanie z kawiarniami sprzed stu lat. Zwiedzanie wystawy zostało poprzedzone lekcją muzealną na temat kultury Młodej Polski, która rozsławiła kawiarnie. To w nich spotykała się elita intelektualna i literacka tej epoki, oddając się smakowaniu kawy oraz wszelkiego innego asortymentu, który te miejsca zapewniały. Przechodząc przez sale muzealne, mogliśmy zobaczyć wnętrza słynnych kawiarni krakowskich, takich jak „Pod Pawiem” (czyli „Paon”) czy „Jama Michalika”, w której swoją siedzibę miał słynny kabaret „Zielony Balonik”.






Kolejne sale to już wnętrza naszych, gliwickich kawiarni. Pierwsza to kawiarnia Schnapka, w której w okresie niemieckich, złotych lat 20. XX wieku (do czasu przejęcia władzy przez nazistów) spotykali się artyści z Gliwic. W tej sali możemy zobaczyć m.in. pudełko na tort czy gofrownicę pochodzące z okresu międzywojennego. Następna sala to ekskluzywne wnętrze kawiarni, która mieściła się na parterze hotelu „Haus Oberschlesien” (budynek dzisiejszego Urzędu Miejskiego). Do dekoracji wnętrz zaproszony został Adolf Münzer, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Hotel ten nie miał sobie równych na całym Górnym Śląsku. Wspomina o tym w powieści „Pierwsza polka” Horst Bienek, który wraz z mamą bywał w tej kawiarni – zamawiali zawsze „jeden puchar lodów, żeby nie było za drogo”. Ten pucharek do lodów można zobaczyć na wystawie. Gliwickich kawiarni w okresie międzywojnia było dużo więcej. Rozsławiały miasto i budowały jego atmosferę.





Należy pamiętać, że po II wojnie światowej, kiedy nasze miasto – tak jak cały Górny Śląsk – stało się polskie, kawiarniana tradycja nadal trwała. Kto z gliwiczan starszego pokolenia nie pamięta „Agawy”, „Warszawianki”, „Gondoli”, „Hawany” (która mieściła się na parterze „Biprohutu” i serwowała pyszne desery) czy kawiarni „Milano” na ulicy Dworcowej, w której można było skosztować pierwszych w mieście gofrów z bitą śmietaną?




Czas płynie, wszystko się zmienia, ale kawiarnie nadal pozostają. Tworzone są nowe, podaje się inny asortyment, a swój czas spędza w nich kolejne pokolenie. Czar kawiarni nadal trwa. Dowodem na to jest nawiązanie do słynnej, przedwojennej lwowskiej kawiarni „Szkockiej”, która gościła słynnych matematyków Politechniki Lwowskiej. To tam za rozwiązanie trudnego zadania zwycięzca otrzymywał żywą gęś. Kawiarnię o tej samej nazwie znajdziecie dzisiaj w budynku biblioteki Politechniki Śląskiej.




Zapraszamy na wystawę do Willi Caro oraz do kawiarni!
Wizyta w Muzeum to część naszego programu COOLtura, realizowanego w ramach ścieżki kulturowej w klasach licealnych.
Zapraszamy do ogródka
Już jutro, w Dzień Dziecka, zostanie otwarta nowa przestrzeń wypoczynku i relaksu dla licealistów. Zapraszamy trójki klasowe na czwartej lekcji na uroczyste otwarcie ogródka, którego dokona pani dyrektor Joanna Grzybowska. Od piątej lekcji zapraszamy wszystkich do zwiedzania i korzystania z nowej przestrzeni. ![]()
![]()
![]()

Regulamin ogródka znajduje się na drzwiach wejściowych.

Projekt został zrealizowany w ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, a jego pomysłodawczynią jest Victoria Raś. Dziękujemy i gratulujemy! ![]()
![]()
![]()
