Wyjazd do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu – „Mistrz i Małgorzata”
3 kwietnia 2025 r. uczniowie klas IVB, IIIA, IIIB, IIIE, IIA oraz IIB, realizujący język polski w zakresie rozszerzonym, mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym – spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Przedstawienie, oparte na słynnej powieści Michaiła Bułhakowa, zachwyciło zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Spektakl wyróżniał się nie tylko głębią interpretacyjną, lecz także nowoczesnymi rozwiązaniami scenicznymi oraz znakomitą grą aktorską. Uczniowie mogli zmierzyć się z wielowymiarową historią o walce dobra ze złem, naturze władzy i sile miłości.
Wyjazd był nie tylko okazją do kontaktu z wysokiej jakości sztuką teatralną, ale również cennym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej na lekcjach języka polskiego. Spektakl dostarczył wielu wrażeń i z pewnością pozostawił trwały ślad w pamięci uczestników.
Wyjazd odbył się w ramach programu COOLtura, będącego częścią ścieżki kulturowej realizowanej w klasach licealnych.
Organizatorami wyjazdu byli p. Szymon Fijałkowski oraz p. Danuta Pawłowska-Król.
Opiekę nad uczniami sprawowały również panie: Bożena Buławska, Alicja Ciura, Grażyna Dyhdalewicz, Karolina Jarzmik, Anna Kwiatkowska, Marcelina Strąk oraz Anna Szyguła.
Oferta edukacyjna Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej
26 marca maturzyści VII LO uczestniczyli w spotkaniu z dr. inż. Dariuszem Musiołem z Politechniki Śląskiej.
Nasz gość przybliżył ofertę Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej — wydziału, który łączy tradycję z nowoczesnymi technologiami. Uczniowie poznali ciekawe kierunki studiów, takie jak: inżynieria bezpieczeństwa, automatyka przemysłowa, górnictwo i geologia oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Spotkanie pozwoliło lepiej zrozumieć, jak wygląda studiowanie na tym wydziale i jakie możliwości zawodowe czekają po jego ukończeniu.
Dziękujemy dr. inż. Dariuszowi Musiołowi za inspirujące spotkanie i cenne wskazówki dla naszych maturzystów, a niedługo przyszłych studentów!
Sukces naszego ucznia w projekcie PBL!
Z dumą informujemy, że Dominik Bregulla, uczeń klasy IIID LO, otrzymał zaświadczenie potwierdzające jego udział w projekcie PBL (Project-Based Learning).
W semestrze zimowym roku akademickiego 2024/2025 Dominik pracował nad tematem: „Model rozchodzenia się dymów pożarowych w wyrobiskach rejonu wentylacyjnego w kopalni podziemnej”. Spotkania odbywały się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, pod opieką naukową dr inż. Dariusza Musioła.
Gratulujemy Dominikowi zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów naukowych!
Warsztaty i prelekcja w Sądzie Rejonowym w Gliwicach dla klasy IIIB o profilu prawniczym
10 marca uczniowie klasy IIIB uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Gliwicach w ramach wiedzy o społeczeństwie, który to przedmiot klasa realizuje w zakresie rozszerzonym z ramach profilu prawniczego. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, ale także bezpośrednie przebywanie na sali sądowej i związane z tym doświadczenie emocji wywołanych uczestnictwem w symulowanej rozprawie, poznanie przebiegu procesu sądowego oraz roli prawa w życiu obywatela.
Na spotkanie przybył pan sędzia Paweł Strumiński, ekspert w zakresie prawa cywilnego, który zaprosił uczniów do największej z gliwickich sal rozpraw. Zapoznał on młodzież z przebiegiem rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków. W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, ścieżka kariery sędziego, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce, jak wyglądają togi prawnicze i co oznaczają różne kolory ubieranych na rozprawę żabotów. Dowiedzieliśmy się także wiele o systemie kształcenia sędziów i adwokatów we Francji, porównywaliśmy polskie i francuskie systemy sądownictwa.
W drugiej części spotkania uczniowie mieli okazję uczestniczyć czynnie w symulowanej rozprawie sądowej dotyczącej bullyingu. Uczestnictwo w sprawie dostarczyło wiele emocji. Pan sędzia Strumiński przyjął na potrzeby warsztatów rolę prokuratora, zaś rozprawę prowadziła pani sędzia Kamila Mazur. Rolę adwokata oskarżonych przyjęła pani mecenas z Sądu Rejonowego. Funkcje i zadania oskarżonych, pokrzywdzonej oraz szeregu poszczególnych świadków sprawy przyjęli uczniowie klasy IIIB. Symulacja rozprawy przebiegała zgodnie z przyjętym w polskim prawie schematem, postępowanie dowodowe zostało zwieńczone mowami końcowymi obrony oraz prokuratora. W toku rozprawy doszło do zmiany kwalifikacji czynu, utrwalane były także konkretne przepisy prawne – artykuły i paragrafy, z których treścią mogliśmy się zaznajomić.
Z wycieczki każdy mógł wyciągnąć coś dla siebie, z sądu wszyscy wychodziliśmy zadowoleni i z poczuciem dobrze spędzonego czasu.
Wyjście zorganizowała p. Anna Pikulska-Stępień, nauczyciel WOS, w ramach realizacji ścieżki europejskiej w klasach o profilu prawniczym.
Lekcje o historii i kulturze żydowskiej z udziałem byłego dyrektora naszej szkoły, p. Krzysztofa Przybyłowicza
Marzec to miesiąc z wielu powodów wyjątkowy dla historii Żydów: 6 marca obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, z kolei 24 marca w Polsce związany jest z Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Oba wspomnienia stanowią hołd dla tych, którzy w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, zdecydowali się pomagać osobom narodowości żydowskiej. Tysiące naszych rodaków zaangażowało się w pomoc Żydom, niewielka ich część została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W kontekście wspomnianych obchodów, w dniu 7 marca lekcje w trzech klasach licealnych na temat historii i kultury Żydów, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych życiorysów z okresu II wojny światowej z obszaru Biecza, przeprowadził były wieloletni dyrektor naszej szkoły, pasjonat historii, p. Krzysztof Przybyłowicz. Zbiera on dokumenty archiwalne poświęcone Żydom Biecza oraz zorganizował i prowadzi działalność Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz. Nasz prelegent jest także autorem książki „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada”, współautorem filmu poświęconego obchodom 75. rocznicy likwidacji getta w Bieczu, przewodnikiem wycieczek szlakiem żydowskim po Bieczu.
Lekcje przeprowadzone przez p. Przybyłowicza koncentrowały się wokół wybranych historii ocalałych oraz Polaków pomagających w czasie wojny Żydom. Przekazywane informacje poparte były fragmentami filmów z udziałem świadków historii oraz wnioskami z prowadzonych przez autora badań terenowych i archiwalnych. Z tego powodu lekcje były także cenne jako źródło wiedzy o metodyce historyka – ważnym aspekcie pracy badawczej. Kulturę żydowską prelegent przybliżył, wyjaśniając uczniom podstawowe w tym zakresie pojęcia jak jidysz, tałes, macewa, szabat, cheder, midrasz i wiele innych. Wyjątkowa była również możliwość zobaczenia przedwojennego, oryginalnego tałesu.
Lekcje charakteryzowało nie tylko bogactwo przekazywanych treści, ale i inspirowanie do refleksji na temat miejsca i znaczenia własnych pasji w życiu, do których odkrywania zachęcał uczniów nasz gość.
W prelekcjach uczestniczyły klasy IIA, IIC i IIID.
Kolejne warsztaty w Akademii Humanitas
Jak wiecie, nasze liceum jest szkołą partnerską Akademii Humanitas i uczestniczy w projekcie „Umiędzynarodowienie informatyki w Akademii Humanitas”. 19 marca druga grupa naszych licealistów (z klasy IIIC, IIID oraz grupy prawniczej klasy IIIE) miała okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach dotyczących m.in. sztucznej inteligencji.
Podczas nich młodzież miała okazję wysłuchać wykładu dr. Radosława Dzika „Informatyka przyszłości na rzecz zielonej gospodarki”, a następnie wziąć udział w warsztatach z projektowania i prototypowania; odkryć możliwości sztucznej inteligencji w praktyce; sprawdzić się w cyberbezpieczeństwie poprzez wykorzystanie technologii VR, a także skorzystać z doradztwa zawodowego. Relaks zapewniła strefa VR.
Tak jak poprzednio młodzież wróciła z zajęć niezwykle zadowolona i zainspirowana do poszerzania swojej wiedzy.
Bardzo dziękujemy Akademii Humanitas za zaproszenie i wspaniale zorganizowany czas!
Kliknij, aby obejrzeć relację Akademii Humanitas na Facebooku.
Warsztaty chemiczne
We wtorek 25 marca naszą szkołę odwiedził dr hab. inż. Nikodem Kuźnik. Klasy IIB i IIIC miały okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez wykładowcę Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczniowie poznali tajniki stereochemii, nauczyli się, co to są enencjomery i chiralność oraz mieli okazję samodzielnie zbudować cząsteczki związków chemicznych będących odbiciami lustrzanymi.
Dziękujemy za tę niesamowitą lekcję chemii!
W pracowni Wyspiańskiego
W poniedziałkowe przedpołudnie 24 marca 2025 r. grupa licealistów z naszej szkoły… przeniosła się w czasie i przestrzeni.
Znaleźliśmy się bowiem w listopadowy wieczór 1900 r. w krakowskiej pracowni Stanisława Wyspiańskiego. Artysta akurat zaczynał pracę nad „Weselem”, gdy odwiedził go Lucjan Rydel wraz ze świeżo poślubioną żoną…
Tak zaczyna się „Rzecz o Weselu” w wykonaniu krakowskiego Teatru Cogito. Mimo niewielkiej obsady – na scenie widzimy zaledwie trójkę aktorów – w spektaklu znalazły się wszystkie najważniejsze sceny z arcydramatu Wyspiańskiego czy znane wszystkim cytaty.
Choć od napisania sztuki minęło ponad sto lat, to ciągle brzmi ona zadziwiająco aktualnie – „coś mówili, coś gadali, lecz się nigdy nie zbratali” – wszak Polakom wciąż daleko do zgody i pojednania.
Spektakl obejrzeliśmy w ramach programu COOLtura – elementu ścieżki kulturowej realizowanej w klasach licealnych.
Ceremonia na Zamku Królewskim
W sobotę, 15 marca 2025 r., w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się uroczysta gala Plebiscytu Edukacyjnego 2024 r. Nasza pani pedagog Aneta Kroll wzięła udział w tej gali i została uhonorowana nagrodą – statuetką dla Najlepszego Pedagoga Szkolnego województwa śląskiego. Na etapie ogólnopolskim pani Aneta Kroll zajęła piąte miejsce.
Zdjęcie pochodzi ze strony „Dziennika Zachodniego”,
Były to wyjątkowe i piękne chwile dla naszej pani pedagog, a także ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły na etapie wojewódzkim i ogólnopolskim.
Kliknij, aby przeczytać artykuł o Gali na stronie „Dziennika Zachodniego” .
Relacja z wizyty Ireneusza Krosnego w VII LO
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wykładu i występu Ireneusza Krosnego w VII LO!
Mistrz pantomimy w niezwykły sposób pokazał, jak wielką rolę w komunikacji odgrywa mowa ciała.
Relację video przygotował Dominik Bregulla z klasy III D.
Kliknij, aby zobaczyć FILM na naszym profilu na Facebooku.