„Rozmowy o Zagładzie...” w przestrzeni wystawy Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

29 listopada klasa IVC wybrała się wraz z p. Anną Pikulską-Stępień w ramach lekcji historii do filii naszego Muzeum – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, by tam – w przestrzeni wystawy stałej – podjąć trudny temat Holocaustu w okresie II wojny światowej. Temat koreluje z omawianymi aktualnie na lekcjach zagadnieniami, ale w Muzeum mieliśmy dodatkowo okazję zgłębić temat na przykładzie losów Żydów górnośląskich.

Dpzg2

Dpzg3

Dpzg13

Wstępem do zajęć był krótki film dokumentalny o społeczności Żydów w Gleiwitz w latach 30. i 40., następnie zwiedziliśmy wystawę stałą.

Dpzg11

Dpzg12

Dpzg14

Dpzg8

Dpzg10

Uczniowie podzieleni na kilkuosobowe grupy analizowali różne teksty źródłowe dotyczące tematyki Zagłady oraz procesów powstania zjawiska nazizmu niemieckiego.

Dpzg9

Dpzg7

Dpzg6

Potrzebne w kontekście zadanych źródeł informacje należało zlokalizować na wystawie oraz skorzystać z wiedzy nabytej na lekcjach historii. Główną częścią zajęć było omówienie wszystkich kart pracy ze źródłami oraz dyskusja poświęcona genezie nazizmu i faszyzmu nawiązująca do piramidy nienawiści Gordona Allporta.

Dpzg4

Dpzg1

Dpzg5

Prawie 80 lat po tragedii Holokaustu wciąż powinniśmy o niej rozmawiać i pamiętać. W trakcie zajęć poznaliśmy historie tych, którzy w sytuacjach granicznych podjęli trudne decyzje oraz konsekwencje tych wyborów. Zrodziła się w nas refleksja o tym, czy wraz z końcem wojny możemy powiedzieć także o końcu Zagłady, oceniliśmy również skutki tych dramatycznych wydarzeń dla współczesności. Były to nie tylko zajęcia z historii XX wieku, ale i solidna lekcja wychowawcza, a klasa wzorowo pracowała podczas zajęć.