Spacer „Nowin Gliwickich” z Joanną Grzybowską
W ostatnim numerze „Nowin Gliwickich” ukazał się kolejny odcinek cyklu spacerów po Gliwicach. O swoich ukochanych, magicznych miejscach opowiadają w krótkich artykułach zasłużenie gliwiczanie. Tym razem mieliśmy przyjemność obejrzeć miejsca najbliższe sercu naszej pani dyrektor, Joanna Grzybowskiej.
Oto, co znalazło się w artykule w „Nowinach Gliwickich”:
Energetyczna i empatyczna. Swoje miejsca pokazuje nam dyrektorka ZSO nr 4.
O sobie mówi, że jest jak dobre espresso – uśmiechnięta, energetyczna i zostająca w pamięci. – Potrafię rozmawiać z każdym bez względu na wiek, pochodzenie czy poglądy – przekonuje.
– W moim życiu pełnię wiele ról i każda z nich dodaje mi mocy. Potrafię rozbroić napięcie jednym zdaniem, zbudować most tam, gdzie inni widzą mur i zobaczyć słońce nawet w pochmurny dzień. Wierzę, że pozytywna energia przyciąga dobre rzeczy i każdego dnia staram się nią dzielić z innymi.
Urodziła się w Gliwicach, dorastała w Szobiszowicach.
– Moje dzieciństwo było szczęśliwe. Pełne radości, przygód i ważnych lekcji – opowiada. – Był to czas, w którym odkrywałam świat, uczyłam się jak nawiązywać relacje z innymi, i tworzyłem wspomnienia, które pozostaną ze mną na zawsze. Już od najmłodszych lat opiekowałam się innymi. I to pozostało mi do dzisiaj (śmiech).
Bardzo mile wspomina SP 20 przy ul. Jana Śliwki, gdzie była przewodniczącą samorządu klasowego, a pod koniec nauki i szkolnego.
– Byłam dzieckiem bardzo aktywnym, więc wylądowałam w klasie sportowej. Podstawówka to również harcerstwo, koła zainteresowań. Wszędzie było mnie pełno – opowiada.
Liceum Ogólnokształcące nr 3 przy Gierymskiego i klasa o profilu biologiczno-chemicznym to kolejny etap jej edukacji.
– Do dziś przyjaźnię się z kilkoma koleżankami i kolegami z czasów licealnych. Wspólnie nawet wyjeżdżamy na rozmaite eskapady – podkreśla z dumą.
Rynek. Całe moje życie związane jest z tym miejscem.
Tu brałam ślub, tutaj igrowałam jako studentka, świętowałam awanse zawodowe.
Po maturze wybrała Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej.
– Trochę przez przypadek, bo tak naprawdę chciałam iść się na biologię, ale przypadkowo zniszczyłam druk podania na studia, a kserokopiarek w tamtych czasach nie było – śmieje się. – I za namową przyjaciółki Ani zaczęłam studia na polibudzie. Nie żałuję. To był cudowny czas. Nauka szła mi łatwo, a studenckie życie wchłonęło bez reszty (śmiech). Na studiach poznałam męża, sporo się imprezowało. Kluby studenckie, Igry. No i wyjazdy zagraniczne. W ramach wymian studenckich zwiedziłam kilka europejskich krajów tzw. demoludu.
Politechnika Śląska. Fantastyczne wspomnienia.
Wciąż z moimi uczniami ściśle współpracuję z uczelnią.
Pierwsza praca po studiach w branży lakierniczej ją nie wciągnęła. Aż któregoś dnia spotkała swojego byłego nauczyciela i wychowawcę, Krzysztofa Przybyłowicza, który był dyrektorem szkoły przy ul. Orląt Śląskich.
– Zaprosił mnie na kawę i w trakcie rozmowy zaproponował pracę nauczyciela chemii. Poszłam na rok, a zostałam 32 lata – uśmiecha się. – Ta praca dawała i wciąż mi daje mnóstwo satysfakcji. Jestem dumna, że wykształciłam 21 laureatów konkursów przedmiotowych z chemii, że przez wiele lat byłam wicedyrektorem szkoły, a od 14 lat samodzielnie nią kieruję.
Szobiszowice. Tutaj dorastałam, tu w otoczeniu cudownych ludzi
od ponad trzech dekad pracuję w moim ukochanym ZSO nr 4.
Twierdzi, że we wszystkim, co robi – zarówno w pracy edukacyjnej, jak i społecznej (jest radną Rady Dzielnicy Łabędy – red.) – najważniejsi są ludzie, którzy ją otaczają.
– Tego, że jestem osobą empatyczną i wyjątkowo wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka nauczyli mnie rodzice. W centrum moich działań zawsze stoi druga osoba – jej rozwój, dobro, godność i potencjał. Najważniejsze w życiu są dobre relacje, wzajemny szacunek i troska o siebie – puentuje.
Łabędy. Od 17 lat moje miejsce na ziemi.
W Łabędach mieszkam i działam społecznie w radzie dzielnicy.
Jest osobą energiczną i aktywną. Jak tylko może dojeżdża do szkoły hulajnogą, a wolne chwile lubi spędzać na rowerze, nartach albo na motocyklu. – Ale jako plecak (pasażer – red.) – zaznacza z uśmiechem.
Poznajcie ulubione miejsca Joanny Grzybowskiej, dyrektorki Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach.
(s)
Joanna Grzybowska
Rocznik 1967. Absolwentka Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Ukończyła też studia podyplomowe w zakresie zarządzania placówką oświatową oraz edukacji informatycznej. Od 32 lat związana z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach, jako dyrektor tej placówki od 2011 r. Pod jej kierownictwem szkoła została przekształcona w nowoczesną i przyjazną placówkę dla ponad tysiąca uczniów z różnorodną ofertą zajęć. Radna Rady Dzielnicy Łabędy i członkini Rady Dyrektorów Szkół Średnich przy Politechnice Śląskiej. Za swoją pracę otrzymała w 2015 i 2024 r. Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty, w 2011 r. Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz czterokrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice. Prywatnie szczęśliwa żona, mama dwóch synów i babcia dwójki wnucząt.
Tekst oraz wszystkie zdjęcia pochodzą z artykułu opublikowanego w „Nowinach Gliwickich” w dniu 11 czerwca 2025 r.
XXI Międzyszkolny Konkurs Literacki „Nie piszę do szuflady” za nami
Już po raz dwudziesty pierwszy rozstrzygnęliśmy uroczyście Międzyszkolny Konkurs Literacki „Nie piszę do szuflady”. Tym razem spotkaliśmy w bibliotece szkolnej, aby poznać zwycięzców, usłyszeć fragmenty nagrodzonych wierszy, wreszcie – rozdać laureatom i ich opiekunom nagrody i dyplomy.
Galę uświetnił występ Laury Folwaczny z klasy IIE – wielokrotnie nagradzanej wokalistki – oraz recytacja poezji w wykonaniu Poli Dapy i Szymona Szudarka z klasy IIIA.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, wzbogaconej – po części oficjalnej – ciekawymi, prywatnymi rozmowami w kawiarence literackiej.
Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejną edycję konkursu.
A oto lista laureatów:
Proza szkół podstawowych:
I miejsce ex aequo: Nadja Szlażko, SP 6 – opiekunka: p. Anna Seredyńska-Spieszko
oraz Szymon Błędziński, SP 27 – opiekun: p. Adam Barwicki
II miejsce: Adrianna Kalinowska, SP 1 – opiekunka: p. Joanna Żołnierczyk
Wyróżnienie: Lena Białorucka, SP 4 – opiekunka: p. Elżbieta Andrzejewska
Poezja szkół podstawowych:
I miejsce: Karolina Szwajger, SP 1 – opiekunka: p. Joanna Żołnierczyk
Proza szkół średnich:
I miejsce: Maria Trojanowska, II LO – opiekunka: p. Jolanta Kubik-Migoń
II miejsce: Magdalena Zarzycka, VII LO – opiekunka: p. Danuta Pawłowska-Król
III miejsce ex aequo: Alina Mukhina, VII LO – opiekunka: p. Anna Kwiatkowska
oraz Rafał Wiciok, VII LO – opiekunka: p. Alicja Ciura
Wyróżnienie ex aequo: Weronika Pleszczyńska, IV LO – opiekunka: p. Joanna Paleta
oraz Anna Stronczek, II LO – opiekunka: p. Jolanta Kubik-Migoń
Poezja szkół średnich:
I miejsce: Kinga Waliczek, II LO – opiekunka: p. Elżbieta Piotrowicz
II miejsce: Julia Chmielowska, IV LO – opiekunka: p. Joanna Paleta
III miejsce: Łukasz Cekała, VII LO – opiekunka: p. Danuta Pawłowska-Król
Wyróżnienie ex aequo: Zofia Konowalik, IV LO – opiekunka: p. Joanna Paleta
oraz Wiktoria Wiśniewska, IV LO – opiekunka: p. Izabela Kosar
Jeszcze raz gratulujemy!
Organizatorki i jurorki konkursu:
Aleksandra Zięba, Alicja Ciura, Anna Kwiatkowska, Danuta Pawłowska-Król, Beata Przybyła
„Łap słońce z głową”
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach ogłasza początek kolejnej akcji informacyjnej „Łap słońce z głową”.
Celem akcji jest propagowanie podstawowych zasad ochrony skóry przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym, zarówno tym naturalnym, jak i tym sztucznym emitowanym w solarium, a także uwrażliwienie rodziców na szczególną ochronę niemowląt i dzieci przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz edukacja młodego pokolenia na temat bezpiecznego korzystania ze słońca.
W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory skóry, w tym ponad 3700 zachorowań na czerniaka, ale aż 80% chorych umiera z tego powodu. Liczba zachorowań na czerniaka podwaja się co 10 lat. Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych, wytwarzających barwnik zwany melaniną, która sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Na początku rozrasta się na powierzchni skóry, potem wrasta w jej głąb, aż dociera do naczyń krwionośnych i całego organizmu.
Spośród złotych zasad ochrony skóry wymienić należy:
- przebywanie w cieniu, zwłaszcza w godzinach 10-14,
- odpowiedni ubiór osłaniający skórę przed słońcem,
- zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV,
- stosowanie na skórę kremów z filtrem UV,
- pamiętanie o nakryciu głowy (czapka, kapelusz).
Przynajmniej raz w miesiącu należy oglądać swoją skórę, sprawdzić czy znamiona nie zmieniły się lub nie pojawiły się nowe, a jeśli zauważy się coś niepokojącego na skórze, należy udać się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
Stosując podstawowe zasady ochrony skóry, można znacząco ograniczyć negatywny wpływ promieniowania UV na skórę i cały organizm.
Podsumowanie akcji TALENCIAKI
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Lidla „Szkoły Pełne Talentów”.
Wspólnie uzbieraliśmy prawie 10 tysięcy Talenciaków, które wymieniliśmy m.in. na sprzęt sportowy i anatomiczny model serca.
Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym za wsparcie akcji!
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
30 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa.
Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.
Uczniowie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego uczestniczyli w pełnym powagi wydarzeniu, podczas którego wysłuchali pięknej interpretacji pieśni „Witaj majowa jutrzenko” Laury Folwaczny (IIE),
obejrzeli scenę uchwalania konstytucji zagraną brawurowo przez Szymona Szudarka (IIIA), Kamila Curyłę, Jana Kowola i Wiktora Sikorskiego (6a),
weszli w świat patriotycznych wartości dzięki recytacji Aleksandry Gołkowskiej i Wiktorii Wojtkiewicz (IIE)
oraz wykonaniu piosenki „Wolność kocham i rozumiem” w interpretacji szkolnego zespołu rokowego: Hanny Mizi (IIA), Jagody Mosakowskiej (IIA), Macieja Polaneckiego (IIA), Pauliny Przybyły (IIA).
W klimat historii i refleksji nad tym, czym jest WOLNOŚĆ, OJCZYZNA, PATRIOTYZM dla każdego z nas, wprowadzili widzów Laura Folwaczny i Mikołaj Miczka (IIID).
Piękna dekoracja, odświętne stroje i wyeksponowanie symboli narodowych podkreśliły wagę uroczystości.
Akademię przygotowały panie: Małgorzata Zawada i Beata Przybyła.
Wesołych świąt!
Jesteśmy „Szkołą nowoczesnej komunikacji”!
Pani dyrektor, Joanna Grzybowska, brała niedawno udział w konferencji naukowo-szkoleniowej nt. marketingu i public relations w oświacie – „Budowanie wizerunku szkoły i efektywna komunikacja z mediami”. Uzyskała dzięki temu tytuł „Lidera nowoczesnej komunikacji”, a nasza szkoła – certyfikat „Szkoły nowoczesnej komunikacji”.
Wykłady dotyczyły m.in. sposobów kreowania marki osobistej, komunikacji z mediami oraz zasad budowania strategii wizerunkowej szkoły.
Z dumą prezentujemy uzyskane certyfikaty.
Konferencję zorganizowała Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Wyniki XXI Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Nie piszę do szuflady”
Z przyjemnością ogłaszamy, że znamy już wyniki XXI Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Nie piszę do szuflady”. Oto lista nagrodzonych:
Szkoły podstawowe:
Lena Białorucka, SP 4, opiekunka: p. Elżbieta Andrzejewska
Szymon Błędziński, SP 27, opiekun: p. Adam Barwicki
Adrianna Kalinowska, SP 1, opiekunka: p. Joanna Żołnierczyk
Nadja Szlażko, SP 6, opiekunka: p. Anna Seredyńska-Spieszko
Karolina Szwajger, SP 1, opiekunka: p. Joanna Żołnierczyk
Szkoły ponadpodstawowe:
Łukasz Cekała, VII LO, opiekunka: p. Danuta Pawłowska-Król
Julia Chmielowska, IV LO, opiekunka: p. Joanna Paleta
Zofia Konowalik, IV LO, opiekunka: p. Joanna Paleta
Alina Mukhina, VII LO, opiekunka: p. Anna Kwiatkowska
Weronika Pleszczyńska, IV LO, opiekunka: p. Joanna Paleta
Anna Stronczek, II LO, opiekunka: p. Jolanta Kubik-Migoń
Maria Trojanowska, II LO, opiekunka: p. Jolanta Kubik-Migoń
Kinga Waliczek, II LO, opiekunka: p. Elżbieta Piotrowska
Rafał Wiciok, VII LO, opiekunka: p. Alicja Ciura
Wiktoria Wiśniewska, IV LO, opiekunka: p. Izabela Kosar
Magdalena Zarzycka, VII LO, opiekunka: p. Danuta Pawłowska-Król
Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się w czerwcu br. Wówczas zostaną przedstawione ostateczne wyniki. O dokładnym terminie gali poinformujemy laureatów w późniejszym terminie.
W przypadku, jeśli laureat jest uczniem klasy maturalnej i chciałby, aby sukces w konkursie wpisano mu na świadectwie – prosimy o kontakt z organizatorami (telefonicznie: 32 270 55 57 lub mailowo:
Wszystkim laureatom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Organizatorki konkursu
Katecheza na miarę czasów...
Jednym z elementów naszego życia, który wdziera się coraz bardziej w codzienność, jest cyfryzacja. To, co kiedyś było tematem książek z dziedziny SF, jest – szczególnie dla młodego pokolenia – czymś, co zna się od urodzenia. Kierunek, w jakim dąży świat, pokazuje, że przed światem cyfrowym nie da się uciec. Trzeba po prostu nauczyć się mądrze z niego korzystać, widząc w nim narzędzie, które może pomóc człowiekowi także w aspekcie rozwoju duchowego.
Chcąc pokazać uczniom także ten aspekt cyfrowego świata, w naszej szkole przeprowadzono lekcje religii, na których dzięki technologii cyfrowej mogli oni wraz z apostołami wziąć udział w Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa. Korzystając z okularów VR, zanurzyliśmy się w realia Wieczernika, jego atmosfery, wystroju, rozmów… Niektórych ten kilkuminutowy pokaz szczerze poruszył. Dziękujemy ojcom franciszkanom i fundacji Miejsce Słowa za te wspaniałe chwile.
To dla starszych, a młodsi... uczą się i zwiedzają bazylikę św. Piotra w Rzymie... grając w opracowaną przez Microsoft specjalnie na zlecenie Watykanu wersję gry Minecraft. W grze, której nazwa pochodzi od starożytnego napisu na grobie św. Piotra: „Piotr jest tutaj”, uczniowie zwiedzają Bazylikę św. Piotra łącznie z podziemiami, wykonując przy tym określone zadania
„Peter is Here” jest dostępny dla użytkowników za pośrednictwem platformy Minecraft Education. Uczniowie i nauczyciele mogą uzyskać dostęp do bezpłatnej wersji próbnej za pośrednictwem aplikacji i pakietu Office 365 lub Microsoft 365.
Nasze chemiczki na 32. Zjeździe Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych
W dniach 15-16 marca 2025 r. dwie nasze nauczycielki chemii – p. Anna Wita i p. Małgorzata Butryn-Kiziniewicz – miały okazję uczestniczyć w 32. Zjeździe Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych „Nauczyciele przyrodnicy w przyszłości – wiedza, kompetencje cyfrowe, pedagogika” organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim.
Podczas konferencji miały okazję uczestniczyć w następujących warsztatach:
- Chemia w małej skali – Łukasz Sporny,
- Biologia w małej skali – Agnieszka Kołodziejska, Kamila Koczorowska,
- Lumio i interaktywne przestrzenie pracy przyrodnika – Piotr Wróblewski, Łukasz Sporny,
- Najnowsze trendy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w przedmiotach przyrodniczych – Dawid Łasiński,
- Przyrodnicze doświadczenia cyfrowe w terenie i w laboratorium szkolnym – Tomasz Sobiepan.
Na zakończenie całej konferencji odbył się panel dyskusyjny na temat zmian w podstawie programowej przedmiotów przyrodniczych oraz niesamowity pokaz doświadczeń chemicznych.
Obie panie wróciły do szkoły pełne nowych pomysłów, które już wkrótce zostaną wprowadzone na lekcjach chemii.