Sukces uczennicy VII LO w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „KRESY – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”
Oddział katowickiego IPN ogłosił wyniki etapu wojewódzkiego VI edycji konkursu historycznego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.
Uczennica naszego liceum, Oliwia Wolf z klasy IC, przeszła do etapu centralnego (ogólnopolskiego) tego prestiżowego konkursu. Praca pisemna, którą Oliwia redagowała pod kierunkiem p. Anny Pikulskiej-Stępień, powstała na podstawie dotychczas niepublikowanych, oryginalnych materiałów źródłowych (dokumentów, zdjęć, wspomnień) pochodzących z prywatnych zbiorów rodzinnych uczennicy. Na bazie zebranego materiału przez kilka miesięcy powstawała praca badawcza opatrzona bibliografią, przypisami, szerokim komentarzem historycznym i własną refleksją na temat rodzinnej historii kresowej.
Tytuł zgłoszonej pracy brzmiał: „Granica przed życiem. Wielki exodus – ekspatriacja Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1944-1959 na przykładzie rodziny Szpalów”. Było to dla uczennicy niezwykłe doświadczenie poznawania nie tylko przeszłości własnej rodziny w kontekście trudnych czasów wojny i powojennej zmiany granic, ale i czas wielomiesięcznego zgłębiania tajników pracy historyka-archiwisty. Oliwia w swojej pracy wykazała się nie tylko bogactwem ciekawych, nierzadko przedwojennych źródeł, ale przede wszystkim znajomością kontekstów historycznych, niezbędnych do opracowania tematu. Elementem projektu było także uczestnictwo w wykładach online z historii najnowszej organizowanych przez IPN Oddział w Katowicach.
Praca ta jest dowodem na to, że historię tworzą nie tylko władcy, przywódcy czy inne wpływowe jednostki. Historię tworzą społeczeństwa, narody, my wszyscy. „Wielkiej historii towarzyszy mała. Oprócz dziejów miast i wielkich postaci historycznych (…) są w niej również historie zwykłych ludzi zatrzymane w anegdocie, w starym zdjęciu, w opowieści późnego wnuka, a także w mitologii rodzinnej, która nadaje dziejom specyficzny wdzięk i aromat” (S. Nicieja, „Kresowa Atlantyda”).
Jeszcze w czerwcu poznamy wyniki etapu ogólnopolskiego, w którym nagrodą główną jest udział w tygodniowym seminarium edukacyjnym IPN na Litwie dla autorów najlepszych prac i opiekunów merytorycznych. O laur zwycięstwa w konkursie powalczą najlepsze prace pisemne i multimedialne nadesłane z wszystkich delegatur IPN. Warto podkreślić, że z etapu wojewódzkiego do finału promowana jest tylko jedna, najlepsza praca pisemna i jedna multimedialna.
Trzymamy kciuki za finał!