Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
π = 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971…
Święto Liczby Pi to wydarzenie, którego data podyktowana jest przez trzy pierwsze cyfry liczby π: 3,14… W tym dniu swoje urodziny obchodzili również Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński.
25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics – IDM). Pierwsze obchody odbyły się w 2020 roku. Liczba Pi od stuleci fascynuje naukowców, nic więc dziwnego, że doczekała się swojego święta.
Matematyka towarzyszy nam wszędzie, niezależnie od tego, co robimy. Stanowi inspirację dla artystów i muzyków, jest podstawą opracowywania gier strategicznych. Jest niezbędna w budżetowaniu. Zawsze stanowiła podstawę technik geolokacyjnych, począwszy od dawnych nawigacji według gwiazd, po współczesne GPS-y. Jest podstawą oprogramowania współczesnych smartfonów i wykorzystuje się ją do tworzenia realistycznych animacji filmowych. Matematyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich zawodach: przez budowniczych, farmerów, sklepikarzy, rzemieślników i sportowców – przypomina UNESCO.
Źródło: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego corocznie zaprasza wszystkich do świętowania tego dnia.
Tym razem uczniowie VII LO mieli okazję uczestniczyć online w wykładzie inauguracyjnym dra Grzegorza Mikruta i prof. AWF Roberta Rocznioka pt. „Czy to przypadek, że na wartości liczby Pi oparto najważniejszy symbol światowego sportu?”. Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W tym roku było coś dla dużych i coś dla małych. Uczniowie SP tworzyli słynne miasto Pi z następujących po sobie cyfr. Zapał i chęci do wspólnej zabawy – bezcenne.