Za nami etap finałowy „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie, 9. edycja: Piłka nożna. Etyka i fair play na boisku i poza nim”.
Odbył się on w czwartek, 8 grudnia 2022 r., o godz. 11.00 w auli wydziałowo-seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.
Na początek trochę statystyki. Do etapu szkolnego przystąpiło 91 szkół ponadpodstawowych z całej Polski – w sumie 1375 uczestników, z czego do etapu finałowego zakwalifikowało się 359, a wśród nich pięcioro uczniów naszego liceum: Filip Durczyński, Stanisław Cieślak, Wiktor Trypucki, Patryk Zyga oraz Klaudia Żołądkowska – wszyscy z klasy IVA.

Pytania w teście dotyczyły nie tylko idei fair play czy też etyki, ale również nawiązywały do odbywających się w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Test liczył 40 pytań. Oprócz pytań otwartych i zamkniętych, tradycyjnie już jedno pytanie miało charakter opisowy, refleksyjny.
Po teście odbyło się spotkanie ze znanym piłkarzem, 108-krotnym reprezentantem Polski – Jakubem Błaszczykowskim. Młodzież miała możliwość zadawania pytań honorowemu gościowi.
„Cieszę się, że jest tylu młodych ludzi, którzy chcą coś więcej osiągnąć, dla których nie tylko liczy się telefon czy media społecznościowe, ale takie sprawy jak relacje, rozmowy czy drugi człowiek” – powiedział Błaszczykowski. Wieloletni reprezentant Polski mówił m.in. o fair play w sporcie, jak również dzielił się swoim doświadczeniem, jak być nie tylko dobrym piłkarzem, ale nade wszystko w codzienności dobrym człowiekiem.
Opiekunkami grupy były panie: Gabriela Gałuszka i Izabela Sikora.
W zeszłą środę, 7 grudnia, reprezentujące naszą szkołę uczennice klasy 2b brały udział w konkursie kolędy niemieckiej „Alle Jahre Wieder”. Ich wysiłek, przygotowanie oraz umiejętności zostały zauważone i docenione przez jury. Nagroda za zajęcie drugiego miejsca została przyznana Hani Bac. Hania Kołodziej oraz Ala Labryga zostały z kolei wyróżnione nagrodami specjalnymi.

Koleżankom z klasy drugiej serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Najmłodsi podopieczni naszego przedszkola odbyli pierwsze zajęcia z udziałem psa terapeutycznego. Przedszkolaki zostały zapoznane z pieskiem oraz dowiedziały się, jak należy zachowywać się w obecności psa.

Zostały przeprowadzone zabawy terapeutyczne z elementami dogoterapii, których celem jest wszechstronny rozwój dzieci, dostarczanie pozytywnego bodźca czy satysfakcji z przebywania z psim przyjacielem.
We wtorek, 6 grudnia, z workiem pełnym prezentów przyjechał odwiedzić przedszkolaki św. Mikołaj.

Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością nasłuchiwały dzwoneczków. Mikołaj jak co roku nie zawiódł. Dzieci z wielką radością go przywitały, zaśpiewały piosenki, obdarowały rysunkami, a nawet wspólnie zatańczyły. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci przepięknymi prezentami.
Nasze przedszkole odwiedził górnik, który zapoznał dzieci z ciekawostkami na temat swojej pracy. Opowiedział również historię związaną ze świętą Barbarą – patronką górników.

Przedszkolaki dowiedziały się, że górnicy oprócz węgla wydobywają również ropę naftową, sól czy różnego rodzaju kamienie; miały okazję zobaczyć górniczy strój galowy.
30 listopada uczniowie klas drugich szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach chemicznych „Magiczny dwutlenek węgla, czyli szalone eksperymenty z suchym lodem”. Przeprowadziła je firma ChemicAl World z Krakowa. W czasie warsztatów uczniowie pod opieką prowadzącej mogli samodzielnie wykonać widowiskowe eksperymenty, przekonując się, że nauka jest ciekawa i atrakcyjna w każdym wieku.

Wykłady chemiczne dostarczyły drugoklasistom ogromnej dawki wiedzy i niesamowitych doznań wizualnych. Poczuli się jak prawdziwi chemicy, a doświadczenia zapamiętają na całe życie!

Uczniowie liceum rozpoczęli poniedziałkowy poranek od spotkania z Michałem Bradelem. Absolwent naszej szkoły stał się podróżnikiem, przez przeszło 90 dni pieszo zwiedzał Europę. Michał opowiadał o przygotowaniach do podróży, przygodach, miastach, które odwiedził. Być może stanie się inspiracją dla naszych obecnych uczniów. Inspiracją w dążeniu do celu, w pokonywaniu przeszkód i podejmowaniu ciekawych wyzwań.

Bardzo dziękujemy za pasjonującą opowieść i życzymy dobrej pogody w kolejnej trasie. A o dotychczasowych przygodach Michała możecie przeczytać na jego stronie Bradel in Travel.
Organizatorem spotkania był Samorząd Uczniowski.
W piątek gościliśmy reprezentantów Piasta Gliwice.

Zawodnicy futsalu przybliżali uczniom swoją dyscyplinę sportu, pokazywali różnice pomiędzy piłką trawiastą a halową, opowiadali o ostatnim Mistrzostwie Polski i o występach w Lidze Mistrzów.


Nie zabrakło pytań z publiczności i małego pokazu umiejętności, w którym chętnie uczestniczyli też uczniowie. Na spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć pani dyrektor Joanny Grzybowskiej.

Dziękujemy za wizytę Piast Gliwice - Futsal.
Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć na naszym profilu na Facebooku.
Nasi uczniowie to prawdziwi humaniści, głodni wrażeń artystycznych. Sobotnie popołudnie, 10 grudnia, dwójka z nich – Kasia i Łukasz z klasy IVA wraz z towarzyszącą im nauczycielką języka polskiego – spędziła w gliwickim muzeum na wystawie „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Najpierw wykład pt. „Pronaszko. Malujący rzeźbiarz” wygłosił kurator wystawy, p. Światosław Lenartowicz. Następnie oprowadził on zwiedzających po wystawie, na której znalazły się dzieła m.in. Leona Chwistka, Józefa Pankiewicza, Zbigniewa Pronaszki czy Józefa Czapskiego.


Pełna barw i ekspresji wystawa skutecznie rozproszyła grudniowy mrok, a obejrzane dzieła być może pomogą naszym uczniom na egzaminie maturalnym, stając się ciekawym kontekstem w ich pracach z języka polskiego.

Strona 113 z 121