Gabi Bania to niezwykła młoda artystka. Reżyseruje i realizuje własne filmy animowane – jej filmy zdobyły ponad 40 nagród na wielu festiwalach i konkursach filmowych. Gabi Bania jest samoukiem w dziedzinie animacji, ale jej upór i determinacja doprowadziły ją do tego, że obecnie jest studentką studiów magisterskich na wydziale Animacji Komputerowej 3D na University of South Wales w Cardiff. Pod koniec ubiegłego roku Gabi Bania została także zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu „Młoda Polka” w kategorii „Kultura i Sztuka”.




Filmy tej reżyserki powstają przede wszystkim dzięki jej zainteresowaniu romantyzmem i mitologią słowiańską. Są znakomitym kontekstem do omawianych na lekcjach utworów z I połowy XIX w. Do jej najciekawszych filmów należą „Tajemnica Księżycowego Kwiecia” oraz „Upiór” inspirowany wierszem Mickiewicza o tym samym tytule.



To właśnie z tego powodu Gabi Bania była w ostatni piątek, 12 kwietnia, gościem na lekcji języka polskiego w klasie IIA. Podczas ponadgodzinnego spotkania przeprowadzonego online w ramach ścieżki kulturowej realizowanej w klasach humanistycznych Gabi opowiedziała uczniom m.in. o swoich zainteresowaniach, pasjach i projektach, ale przede wszystkim zwróciła uwagę na romantyzm jako źródło nieustającej inspiracji nie tylko dla niej, ale i wielu innych współczesnych twórców. Jej oryginalne odczytanie „Ballad i romansów” Mickiewicza (szczególnie ballady „Lilije”) jest bardzo innowacyjne, zwraca bowiem uwagę na niejednoznaczność głównej bohaterki utworu.




Podczas spotkania Gabi Bania uchyliła także rąbka tajemnicy, opowiadając o swoim nowym filmie „Nocne podgryzanie” wykonanym techniką animacji poklatkowej z użyciem kukiełek. Mieliśmy okazję poznać fabułę filmu i przyjrzeć się bliżej pracy na planie dzięki licznym zdjęciom.






Była to dla młodzieży nie tylko okazja do nowego spojrzenia na romantyzm, ale przede wszystkim – spotkanie z niesamowicie zdolną, twórczą i ambitną reżyserką, która konsekwentnie realizuje swoje marzenia, a jej determinacja może być przykładem dla naszych uczniów.
Jeśli zainteresowała Was twórczość Gabi Bani, zachęcamy do odwiedzenia jej STRONY INTERNETOWEJ oraz PROFILU FILMOWEGO NA PORTALU YOUTUBE..
W sobotę 13 kwietnia nasz uczeń Mateusz Kala brał udział w Marcin Gortat Camp, gdzie pod okiem Marcina Gortata oraz koszykarskich legend miał możliwość szlifować swoje koszykarskie umiejętności.



Mateusz jest uczniem 3 klasy mistrzostwa sportowego. Jeśli chcesz dołączyć do Matusza jego kolegów i koleżanek, przypominamy, że cały czas trwa rekrutacja do koszykarskiej klasy 4. Więcej informacji uzyskasz w szkolnym sekretariacie – tel. 32 270 55 57.
Integracja, wspólne rozmowy, zabawy ruchowe, podnoszenie swojej sprawności fizycznej oraz odporności towarzyszyły grupie uczniów naszej szkoły wraz z opiekunką, panią Małgorzatą Kogut, podczas pieszej wycieczki 13 kwietnia 2024 r. do Parku Chorzowskiego (tężni solankowej).


Kolejna nasza wyprawa zaplanowana jest nad jezioro w Czechowicach.

Naładowani pozytywną energią pozdrawiamy całą społeczność szkolną!

Miło nam przedstawić wyniki XX Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Nie piszę do szuflady”.
Szkoły podstawowe:
Nadja Szlażko – SP 6 – opiekunka: p. Anna Seredyńska-Spieszko
Wiktoria Mitura – SP 21 – opiekunka: p. Beata Korczewska
Zofia Kozioł – SP 28 – opiekunka: p. Marzanna Pietruszka-Łój
Wiktoria Widuch – SP 28 – opiekunka: p. Marzanna Pietruszka-Łój
Magdalena Wesołowska – SP 38 – opiekunka: p. Małgorzata Niesobska
Szkoły ponadpodstawowe:
Natalia Brzozowska – I LO – opiekun: p. Tomasz Pyzik
Ewelina Aniśko – IV LO – opiekunka: p. Joanna Soremba
Hanna Olszewska – IV LO – opiekunka: p. Joanna Soremba
Weronika Pleszczyńska – IV LO – opiekunka: p. Joanna Paleta
Aleksander Niedźwiedzki – V LO – opiekunka: p. Ilona Kulisz
Maria Ogaza – VII LO – opiekunka: p. Danuta Pawłowska-Król
Magdalena Zarzycka – VII LO – opiekunka: p. Danuta Pawłowska-Król
Finał konkursu odbędzie się 18 kwietnia 2024 r. o godzinie 11.40 w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Piastów Śląskich w Gliwicach, ul. Orląt Śląskich 25.
Zapraszamy na niego wszystkich nagrodzonych wraz z nauczycielami-opiekunami.
Prosimy o potwierdzenie udziału w finale do dnia 16 kwietnia 2024 r. mailowo na adres:
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Dnia 5 kwietnia maturzyści z klasy IVA spotkali się z panem Grzegorzem Krawczykiem z Centrum Promocji i Komunikacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uczestnicy spotkania mieli możliwość bliższego poznania oferty edukacyjnej i procesu rekrutacji niektórych wydziałów i kierunków uczelni. Po spotkaniu toczyły się jeszcze rozmowy indywidualne naszych abiturientów z przedstawicielem uczelni.


Drodzy maturzyści, mamy nadzieję, że skierowana do Was przez Dyrekcję szkoły i wielu nauczycieli bardzo szeroka oferta spotkań z przedstawicielami różnych instytucji i szkół wyższych ułatwi Wam podjęcie dalszej, właściwej decyzji edukacyjno-zawodowej.

Powodzenia na maturze i w przyszłości.
Nasza biblioteka została zakwalifikowana do ministerialnego programu wspierającego czytelnictwo dzieci i młodzieży. Dzięki wsparciu finansowemu będziemy mogli zakupić nowości wydawnicze dla naszych uczniów.

Zachęcamy gorąco do akcji ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ. WSPÓLNIE ZADBAJMY O KSIEGOZBIÓR BIBLIOTEKI.
Wczoraj, tj. 10 kwietnia, młodzież naszego liceum z kl. IE i IIA, dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach miała przyjemność uczestniczyć w wykładzie pana Juliusza Pielichowskiego. Jest on tłumaczem, poetą oraz znawcą literatury amerykańskiej. Przygotował m.in. – wraz z Andrzejem Sosnowskim i Marcinem Szustrem – wybór szkiców i opowiadań Elizabeth Bishop pt. „Amerykańska szkoła pisania”.




Podczas wykładu w języku angielskim pan Pielichowski przybliżył naszym uczniom sylwetki najwybitniejszych poetek i poetów amerykańskich XX wieku i nie tylko.



Młodzież miała także niepowtarzalną okazję, aby zmierzyć się z przekładami wiersza Emily Dickinson, jednej z najznakomitszych amerykańskich poetek, pióra Stanisława Barańczaka czy Ludmiły Marjańskiej oraz dokonać ich analizy porównawczej.



Dopełnieniem spotkania była żywa dyskusja z gościem wykładu.

Uczennice i uczniowie kl. 4 i 5 SP wzięli udział w konkursie propagującym czytelnictwo pt. „Przeczytaj mnie, ponieważ...”.




Zadaniem uczestników było stworzenie folderu reklamowego ulubionej książki. Na ocenę prac miały wpływ forma plastyczna oraz zachęta dla potencjalnego czytelnika umieszczona wewnątrz folderu.

W konkursie na szczególną uwagę zasłużyły prace: Hanny Kołdras (kl. 4b), Oleksandry Puhach (kl. 5b), Emilii Urbasek (kl. 4b) oraz Agnieszki Liszki (kl. 4a). Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zaprezentowane w czytelni szkolnej.






Organizatorkami projektu były panie: Beata Przybyła i Żaneta Kubarek.
W powiatowym konkursie plastycznym dla szkół podstawowych „Nocne marki lasu niewiele robią hałasu” nasi uczniowie zdobyli liczne nagrody w dwu kategoriach wiekowych.
I miejsce zajęły Zuzia Hupka z 7a i Karolina Shevchuk z 5b.

II miejsce zdobyła Martyna Łukasik z 7b.

III miejsce – Amelia Ociessa z 7a i Hanna Bystroń z 5a.
Wyróżnione zostały natomiast Oliwia Kalinowska z 7a, Maja Łyskawa z 6b, Małgosia Korzeniowska z 6a i Hania Kołdras z 4b.



Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Kolejne spotkanie Duetu Humanistycznego to już historia. I to historia nie byle jaka, bo tym razem na tapecie znalazło się oświecenie i europejski romantyzm. Jak zwykle Anna Pikulska-Stępień i Alicja Ciura ukazały zarówno szerokie tło historyczne wydarzeń z przełomu XVIII i XIX w., jak i liczne konteksty obecne we współczesnej kulturze – m.in. fragmenty filmów („Śmieszność” reż. Patrice Leconte, „Wichrowe wzgórza” reż. Peter Kosminsky), obrazy („Skąpiec” Tadeusza Makowskiego czy Bronisława Wojciecha Linkego), a nawet piosenki („Sorry Polsko” Marii Peszek). Pojawiły się też ulubione przez naszych uczestników memy związane z epokami. Nie zabrakło również podpowiedzi maturalnych związanych z pytaniami z języka polskiego z puli jawnej.


Otwarciem rozważań historycznych stało się „wywrócenie stolika” światowego ładu przez Wielką Rewolucję Francuską i Napoleona. Położono także nacisk na rodzące się w XIX w. pojęcie narodu, nowe idee, błyskawiczny postęp i jego szerokie reperkusje dla państw, społeczeństw i jednostek.


Celem spotkań Duetu Humanistycznego jest – oprócz powtórek przed maturą – przede wszystkim poszerzenie horyzontów myślowych naszych uczniów, odświeżenie spojrzenia na nieco przykurzone epoki i wskazanie ich kontynuacji w dzisiejszych czasach. Ujęcie danego okresu historycznego z nieco innego punktu widzenia powoduje, że nawet nudne na pozór epoki stają się młodzieży nieco bliższe.
Choć spotkanie przyciągnęło tym razem nieco mniejszą liczbę uczestników, to znalazł się wśród nich także nasz ubiegłoroczny absolwent, którego serdecznie pozdrawiamy :)
Strona 77 z 121