Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

7 października uczniowie klasy IA naszego liceum uczestniczyli w warsztatach z mikroskopowania „Podróż do wnętrza roślin”

ogrod6

ogrod1

oraz w warsztatach zielarskich „Zioła w kuchni” odbywających się na terenie ogrodu botanicznego w Mikołowie.

ogrod13

ogrod5

Poznawali też liczne gatunki roślin w czasie zajęć terenowych.

ogrod15

ogrod16

ogrod17

ogrod3

ogrod4

Samodzielnie tworzyli preparaty roślinne, prowadzili obserwacje mikroskopowe. Była to okazja zarówno do nauczenia się podstaw mikroskopowania, jak i do poznania zależności pomiędzy budową komórek, tkanek a funkcją, jaką pełnią w roślinie.

ogrod7

Z kolei warsztaty zielarskie pozwoliły uczniom nauczyć się rozpoznawania za pomocą węchu, dotyku i wzroku podstawowych, często spotykanych na co dzień ziół.

ogrod8

ogrod9

ogrod10

Dowiedzieli się, co czyni roślinę ziołem, w jaki sposób pozyskiwać surowiec zielarski i jak go przygotować, aby jak najlepiej skorzystać z jego dobroczynnych właściwości.

ogrod2

ogrod11

ogrod12

ogrod14

Celem wyjazdu było również lepsze poznanie się uczniów klasy pierwszej podczas wspólnego spacerowania oraz zabawy integracyjnej.