Wyjazd edukacyjny dla laureatów ogólnopolskiego konkursu IPN

W dniach 16-20 września 2024 r. odbył się wyjazd edukacyjny dla laureatów VI edycji ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „KRESY – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. W historycznym wyjeździe studyjnym na Litwę wzięła udział uczennica kl. IIC Oliwia Wolf wraz z opiekunką naukową, panią Anną Pikulską-Stępień. Nagrodzona w czerwcu praca badawcza, oparta m.in. na niepublikowanych wcześniej źródłach historycznych, nosiła tytuł: „Granica przed życiem. Wielki exodus. Ekspatriacja Polaków z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej w latach 1944-1959 na przykładzie rodziny Szpalów”. Pięciodniowy pobyt na Litwie był nagrodą dla laureatów 11 prac z całej Polski.

Wycieczka rozpoczęła się w Warszawie pod Pałacem Kultury i Nauki, skąd wraz z całą grupą dojechaliśmy autokarem do Wilna, po drodze robiąc trzy edukacyjne przystanki na posiłek i zwiedzanie. Pierwszym były Kruszyniany (najstarszy w Polsce drewniany, muzułmański meczet tatarski z XVIII w. oraz cmentarz),

Litwa2

Litwa3

drugim – Sejny, trzecim – Ponary – miejsce masowych egzekucji podczas II wojny światowej, gdzie zapaliliśmy symboliczny znicz pamięci o ofiarach, m.in. polskich naukowcach i oficerach.

Litwa8

Litwa9

W ciągu następnych dni zwiedzaliśmy zamek Wielkich Książąt Litewskich w Trokach,

Litwa4

Litwa6

Litwa5

degustowaliśmy karaimskie kibiny,

Litwa7

a na przebogate Wilno poświęciliśmy trzy dni, zwiedzając m.in. Starówkę, zamek, katedrę,

Litwa14

Górę Giedymina,

Litwa1

Litwa15

Litwa19

Ostrą Bramę,

Litwa16

Litwa27

cerkwie prawosławne,

Litwa17

dawną dzielnicę żydowską,

Litwa18

Uniwersytet Wileński,

Litwa22

Litwa20

Litwa21

Litwa23

klasztory bernardynów i jezuitów,

Litwa13

Cmentarz na Rossie

Litwa10

Litwa11

Litwa12

czy Zarzecze. Towarzyszył nam znakomity przewodnik, pan dr Waldemar Wołkanowski – historyk, wybitny znawca Wilna.

Ostatniego dnia oraz w czasie powrotu odwiedziliśmy także Kowno,

Litwa24

Litwa25

Litwa26

Jaszuny,

Litwa28

Merecz i Giby (miejsce upamiętniające ofiary obławy augustowskiej).

Litwa29

Wyjątkowym, niezapomnianym wydarzeniem w czasie wyjazdu było otrzymanie dyplomów konkursowych i nagród, które wręczył nam w Sali Smuglewicza Uniwersytetu Wileńskiego pan dr hab. Mirosław Supruniuk.

Litwa30

Litwa31

Wyjazd przyniósł nam obfitość wiedzy, wrażeń, a także nowych znajomości w gronie uczniów i nauczycieli z innych województw. Było to doświadczenie tzw. „historii żywej” w kontakcie ze świadkami i miejscami pamięci, połączone z poznawaniem pięknych, litewskich regionów i miast.